Ciekawe miejsca w Polsce związane ze sztuką i artystami

W naszym kraju nie brakuje ciekawych zakątków i fascynujących miejsc. Polska może pochwalić się różnorodnym krajobrazem, wiekowymi zabytkami oraz niepowtarzalna kultura i sztuką. Mamy do zaoferowania turystom zarówno tereny nadmorskie z pięknymi plażami, jak i wysokie góry oraz wyjątkowo zielone jeziora. Nie brakuje u nas miejsc ściśle związanych z historią oraz różnymi wydarzeniami, a także przedsięwzięć i festiwali na których można obcować z artystyczną stroną naszego państwa. W Polsce nie brakuje też muzeów, ani ośrodków edukacyjno-artystycznych, które kuszą swoją ofertą skierowaną do miłośników sztuki. Jednak każdy znajdzie w nich coś interesującego, co warto zobaczyć. Kalendarz imprez artystycznych już na stałe gości w większości miast i miasteczek, warto zatem choć raz zatopić się w tym świecie sztuki i kultury.

Interesujące obiekty i wydarzenia na mapie kulturalnej Polski

Pierwszym miejscem, do którego zachęcamy do odwiedzin jest Galeria Sztuki Nowoczesnej – Fabryka Robotów. Znajduje się ona w Mosznej i w całości została stworzona przez jednego człowieka – Sebastiana Kucharskiego. Fabryka Robotów to znakomite miejsce dla każdego fana robotów, czy to tych dużych czy małych.

Artysta zainspirowany przez filmy sci-fiction, stworzył tu różnej wielkości figury robotyczne, gdzie jedna waży nawet 900 kilogramów. Roboty wykonane są w duchu ekologicznym, gdyż ich części to zazwyczaj odzyskane fragmenty samochodowe oraz innych przedmiotów użytkowych. Prawdziwy zero-waste. Podczas odwiedzin w Mosznej, warto przy okazji zwiedzić tamtejszy zamek z mnóstwem wieży i wieżyczek.

Świetną okazją do obcowania ze kulturą w Polsce może być także Carnaval Sztukmistrzów w Lublinie. Podczas jego trwania na ulicach miasta można podziwiać wielu artystów, którzy przybliżają nam sztukę cyrkową, teatr, muzykę czy taniec. To atrakcja dla całych rodzin. Festiwal ten przybliża nie tylko trudną sztukę żonglerki, ale również wystawia spektakle wprost na ulicy oraz organizuje koncerty muzyczne.

Kolejnym interesującym miejscem na mapie Polski jest Centrum Dziedzictwa Szkła w Krośnie. Miasto to od lat jest związane z przemysłem szklarskim. Na miejscu można zapoznać się z historią krośnieńskich wyrobów ze szkła oraz zobaczyć na własne oczy jak jest ono produkowane. Kunszt i fantazja miejscowych hutników jest godna podziwu. Co ładniejsze okazy są wystawione tu na pokaz. W Centrum Szkła jest oczywiście także sklep, gdzie można nabyć ładną pamiątkę z tego miejsca.

Z kolei w Toruniu ma miejsce jedno z bardziej kolorowych wydarzeń, czyli Bella Skyway Festival. Podczas jego trwania ulice tego miasta mienią się wszystkimi barwami. Mają tu miejsce pokazy laserów, mappingu budynków oraz kolorowych iluminacji. Do tego przy okazji organizowane są koncerty oraz przedstawienia, które mają promować Toruń. A wszystko to w zachwycającej audiowizualnej oprawie.

Sztuka w Polsce - Bella Skyway Festival.
Sztuka w Polsce – Bella Skyway Festival. Autor: Ola Zaparucha

Jakie są Wasze ulubione wydarzenia artystyczne w Polsce? Podzielcie się doświadczeniami w komentarzach! Przeczytajcie też o najciekawszych lokalnych wydarzeniach w Polsce oraz o unikatowych pamiątkach z naszego kraju.


« || »2023