Najlepsze lokalne święta i celebracje w Polsce
Wybierając się w podróże po Polsce warto z wyprzedzeniem sprawdzić, czy miejsce które chcemy odwiedzić nie jest znane z lokalnych świąt podczas których możemy liczyć na dodatkowe atrakcje. Oczywiście, każde miasto ma swoje święto, celebrowane w różny sposób w zależności od lokalnej specyfiki, a w dużych miastach ponadto możemy liczyć na duże jarmarki w okolicy większych świąt, ale w niektórych miejscach będziemy mogli wziąć udział w wydarzeniach unikatowych na skalę krajową. Poniżej możecie przeczytać o naszych ulubionych świętach i celebracjach w Polsce.
Dni kultury żydowskiej
Wiele miejsc w Polsce ma celebrowane każdego roku wydarzenia poświęcone kulturze żydowskiej. W przeszłości Żydzi byli największą mniejszością narodową w Polsce i w dużym stopniu przyczynili się do rozwoju kultury i ekonomii Polski. Z tego też powodu warto odwiedzić miejsca związane z historią, kulturą i życiem Żydów polskich. Możemy pogłębić naszą wiedzę o narodzie żydowskim w kilku miejscach:
- Kazimierz to dawna żydowska dzielnica Krakowa gdzie do dziś odwiedzimy wiele miejsc związanych z żydowską historią miasta: gotycka Stara Synagoga, udekorowana piękną polichromią Synagoga Szpitalna (zwana też Synagogą Ubogich), zachwycająca eklektyczna Synagoga Postępowa Tempel, Stary Cmentarz Żydowski, Wielka Mykwa, Ratusz Kazimierski, Apteka Pod Orłem i inne miejsca. Pod koniec czerwca i na początku lipca w dzielnicy odbywa się Festiwal Kultury Żydowskiej w Krakowie, składający się z wielu koncertów, wykładów, dyskusji, zwiedzeń, happeningów i warsztatów.
- Dużo krótszą bo zaledwie dwudniową imprezą są Bałtyckie Dni Kultury Żydowskiej odbywające się w Gdańsku na początku czerwca. W jej ramach organizowane są liczne koncerty, wykłady, nauka języka hebrajskiego i okazjonalnie wystawy, wieczory autorskie i odczyty poezji hebrajskiej.
- Festiwal Warszawa Singera jest kolejnym wartym odwiedzenia festiwalem kultury żydowskiej. Celem festiwalu jest promowanie kultury żydowskiej, zarówno tradycyjnej, jak i nowoczesnej, na wysokim poziomie artystycznym. Podczas festiwalu prezentowane są m.in. żydowski teatr, muzyka, filmy, widowiska i wystawy. Jednym ze stałych punktów programu są również warsztaty kuchni koszernej, tańca, piosenki, wycinanki, ceramiki i kaligrafii. Oprócz tego organizowane są liczne wykłady i tematyczne grupy dyskusyjne poświęcone kulturze jidysz. Festiwal odbywa się zwykle w sierpniu.
- Ostatnim festiwalem w którym autorzy mieli przyjemność uczestniczyć jest Festiwal Łódź Czterech Kultur, poświęcony nie tylko kulturze żydowskiej, lecz także niemieckiej, rosyjskiej i oczywiście polskiej, czyli kulturach czterech głównych grup etnicznych zamieszkujących Łódź w okresie zaborów. Festiwal odbywa się co roku we wrześniu i zaliczany jest do wydarzeń interdyscyplinarnych – łączy bowiem elementy teatru, literatury, filmu, muzyki czy sztuk wizualnych.
Noc Kupały
Noc Kupały to starożytne słowiańskie święto odbywające się w najkrótszą noc roku, nazywane także Wiankami. Obchodzone jest ono nocą z 21 na 22 czerwca w wielu miejscach, a obrzędy składają się z palenia wielkich ognisk wokół których odbywają się tańce, skoki i wróżby. Tam gdzie były rzeki i strumienie niezamężne kobiety wrzucają do wody wianki z zapalonymi świecami z których losu wróżyło się przyszłość miłosną twórczyni. Szczególnie duże są obchody Nocy Kupały w Krakowie i Warszawie. W Krakowie obchody mają miejsce na brzegu Wisły, u podnóża Wzgórza Wawelskiego i na przeciwnym brzegu rzeki. Począwszy od 1992, jest to doroczne wydarzenie kulturalne, obejmujące występy muzyczne, spektakle, konkurs na najpiękniejszy wianek, pokazy ogni sztucznych oraz inne atrakcje. W Warszawie natomiast wydarzenie odbywa się na Multimedialnym Parku Fontann czyli tak zwanym Podzamczu. Począwszy od 1996, jest to doroczne wydarzenie kulturalne, obejmujące występy muzyczne, spektakle, pikniki, kiermasze, wyplatanie i wodowanie wianków, pokazy sztucznych ogni oraz inne atrakcje.

Jarmarki, jarmarki
Każde miasto ma swój jarmark, ale niektóre jarmarki są ciekawsze od innych. Odbywający się co roku w sierpniu Gdański Jarmark Świętego Dominika jest największym tego typu wydarzeniem w Polsce – i jednym z największych w Europie! Jarmark trwa trzy tygodnie podczas których możemy kupić praktycznie wszystko od przybywających z całego kraju sprzedawców, z czego najbardziej interesujące są przedmioty artystyczne i rękodzielnicze oraz giełda kolekcjonerów i hobbystów.
Nietypowy jest jarkmark w Zielonej Górze, jest to bowiem festiwal wina – Winobranie. Zielona Góra jest najdalej na północ położonym miejscem w Europie gdzie winorośl można uprawiać na dużą skalę, miasto ma również winiarskie tradycje sięgające stuleci. Podczas odbywającego się we wrześniu festiwalu będziecie mieli okazję nie tylko skosztować autentycznych polskich win i miodów pitnych, lecz także dowiedzieć się wiele o witikulturze i historii uprawy winorośli w Polsce.
Czy znacie jeszcze jakieś unikatowe cykliczne wydarzenia odbywające się w Polsce? Jeśli tak, napiszcie o nich w komentarzach! Z niecierpliwością czekamy na Wasze opinie. 🙂 Przeczytajcie także nasze wpisy dotyczące podróżowania po Polsce z psem lub kotem, niezwykłych atrakcji turystycznych w Polsce oraz polskiej kuchni regionalnej.
« Wakacje z psem w Polsce || Polska kuchnia regionalna »2023