Polski Disneyland – Legendia i jej największe atrakcje

Mało osób wie o tym, że Legendia znana dawniej pod nazwą – Śląskie Wesołe Miasteczko jest jednym z najstarszych lunaparków w Polsce. Został on otwarty już w 1959 roku, jednak trzy lata temu zmienił nazwę na Legendia. To wesołe miasteczko położone jest na Śląsku, w granicach Chorzowa, tuż przy granicy z Katowicami. Rozmieszczone jest na powierzchni 26 hektarów, co kiedyś dawało mu miano największego lunaparku w Polsce. Obecnie znacznie większa i też popularniejsza jest Energylandia (35 ha).

Nazwę Legendia zmieniono ze względu na przekształcenie się w europejski format parku tematycznego. Ma ona nawiązywać do bogatej historii Polski, do naszych podań, baśni i legend. Podczas transformacji wesołego miasteczka, wiele atrakcji zyskało nowy wygląd, by tematycznie nawiązywać do dawnych przypowieści.

Jakie atrakcje czekają na turystów w Legendii?

Na tak rozległym i zielonym terenie na gości czeka ponad 40 atrakcji dostosowanych do różnych grup wiekowych, zarówno dla małych dzieci, jak i tych trochę większych. Rozrywka jest i dla całych rodzin, jak i dla osób, które nieco bardziej lubią adrenalinę. Wśród nich warto wymienić:

Lech coaster
– to największa atrakcja Legendii. To rodzaj kolejki górskiej, której prędkość rozwija się do ponad 95km/h. Najwyższy punkt jest umiejscowiony na wysokości 40 metrów, a do pokonania są trzy inwersje. Jego nazwa nawiązuje do pierwszego założyciela państwa Polan.

Dolina Jagi – to nowość w ofercie Legendii. Atrakcja wodna, podczas której płynie się całą rodziną w obrotowym garnuszku Jagii, rwącym potokiem.

Bazyliszek – kolejna duża, interaktywna atrakcja. Jest to jazda 6-osobowymi wagonikami, podczas której uczestnicy są wyposażeni w laserowe działa, którymi pomagają pokonać po drodze wrogów i na końcu samego Bazyliszka. To atrakcja zamknięta pod dachem, która ma całą rozpisaną fabułę.

Diamond River – to również wodna atrakcja, podczas której płyniemy dwunastoosobową łodzią i podglądamy krasnale kopiące diamenty. Na koniec zjeżdżamy z 12 metrowej wieży, z wielkim rozpryskiem.

Diabelska pętla – to jedna z pierwszych kolejek górskich w Polsce. Pędzi z prędkością ponad 70 km/h, a jej cechą charakterystyczną są ostatnie wagoniki, ułożone w przeciwnym kierunku do jazdy.

Legendia
Legendia – autor: Adrian Tync

Sky Flyer – to dwa młoty/łodzie obracające się w przeciwnych kierunkach, wokół własnej osi.

Phoenix – karuzela z pojedynczymi gondolami, które kiedy całe koło się poniesie, obracają się do góry nogami.

Gigant Water Pump – to z kolei kulista gondola, którą buja na boki, a do tego ona sama kręci się wokół. Błędnikowe atrakcje tu są gwarantowane.

Apollo – to karuzela z gondolami, pędzącymi po osi sinusoidy.

Karuzela Apollo w Parku Legendia
Karuzela Apollo w Parku Legendia – autor: Tom a

Oprócz tego na terenie Legendii są oczywiście sklepy i punkty gastronomiczne. Dla najmłodszych przygotowano dmuchane zamki, mniejsze karuzele, gabinet krzywych luster, pociągi i łodzie, labirynty i pokój zabaw oraz klasyczną wiedeńską karuzelę i przejażdżkę filiżankami. Na miejscu można popływać w łódce po jeziorze, wsiąść na karuzelę łańcuchową czy wejść do obrotowego tunelu. Nie zabrakło trampolin, zjeżdżalni oraz atrakcji każdego wesołego miasteczka, czyli koła młyńskiego, z którego można podziwiać panoramę Katowic.

Byliście kiedyś w Legendii? Jak oceniacie ten park tematyczny? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach! Przeczytajcie też nasze artykuły dotyczące niezwykłych atrakcji w Polsce, nietypowych muzeach, wyjątkowych celebracjach, oraz jakie niezwykłe pamiątki możemy nabyć w różnych częściach naszego kraju!


« || »2023