Najciekawsze muzea w Polsce
Muzeum zwykle kojarzy nam się z wielkim, poważnym obiektem gdzie w ciszy powoli chodzimy oglądając eksponaty. Oczywiście ten sposób zwiedzania jest bardzo atrakcyjny dla wielu turystów – w końcu po to odwiedzili to muzeum! – niemniej jednak istnieją też zupełnie inaczej zorganizowane muzea. Poniżej przedstawimy nasze ulubione nietypowe muzea w Polsce!
Muzeum Mydła i Historii Brudu jest bez wątpienia najciekawszym muzeum w Polsce. To położone w Bydgoszczy prywatne muzeum poświęcone jest historii higieny, nawiązując do historii miasta jako ważnego producenta mydła i innych chemicznych środków utrzymania higieny. „W muzeum można zobaczyć m.in. średniowieczną łaźnię, XIX-wieczny pokój kąpielowy, urządzenia służące do mycia i kąpieli (m.in. pierwszą przenośną ubikację czy pierwowzór prysznica), żeliwne wanny z XIX wieku, szczotki z końskiego włosia do szorowania ciała, maglownice, pralki, suszarki oraz bogatą kolekcję mydeł z różnych zakątków świata i Europy i form do ich produkcji. Dostępne są również dokumenty dotyczące metod i rytuałów higienicznych oraz przedwojenne reklamy środków czystości. Eksponatów można dotknąć, powąchać, a niektóre nawet kupić.” Ponadto w muzeum możemy wziąć udział w warsztatach, podczas których możemy wykonać własne spersonalizowane mydło.
Muzeum Emigracji w Gdyni jest kolejnym wyjątkowym muzeum, mieszczące się w historycznym budynku Dworca Morskiego. „Muzeum prowadzi działalność naukowo-badawczą oraz edukacyjną poświęconą dziejom emigracji Polaków na wszystkie kontynenty. Gromadzi zbiory poświęcone tym zagadnieniom. W ramach projektu Archiwum Emigranta zbierane i archiwizowane są relacje osób, które opuściły kraj w postaci relacji pisanych, zapisów dźwiękowych lub filmowych. Planuje się udostępnienie ich w Internecie, w postaci wystaw, jako wydawnictwa multimedialne i drukowane. Wywiady z emigrantami oraz świadkami emigracji tworzone są we współpracy z Gdyńską Szkołą Filmową.”
Żywe Muzeum Porcelany w Ćmielowie w województwie świętokrzyskim jest jedynym w Polsce miejscem gdzie możemy poznać produkcję porcelany (a konkretnie różowej i szmaragdowej porcelany wytwarzanej w Europie tylko tam) w zamkniętych częściach ciągle działającej fabryki, a więc w miejscu posiadającym najnowsze technologie produkcji tej cennej ceramiki. Możemy tam także zobaczyć prezentacje multimedialne dotyczące produkcji porcelany oraz wystawę współczesnej rzeźby porcelanowej – oraz oczywiście zakupić produkcje firmy! Najciekawszym elementem zwiedzania jest możliwość uczestnictwa w warsztatach produkcji porcelany. Muzeum „oferuje 4 programy: lepienie róży z masy porcelanowe, malowanie kotka, malowanie filiżanki lub malowanie kubka. Warsztaty odbywają się pod okiem wykwalifikowanego instruktora, który dokładnie przedstawia kolejne etapy warsztatów.”
Oczywiście najwięcej ciekawych muzeów znajdziemy w Warszawie. Mamy tam trzy szczególnie ulubione miejsca. Centrum Nauki Kopernik jest edukacyjnym żywym muzeum przeznaczonym głównie dla dzieci i młodzieży. Znajdujące się w pobliżu Biblioteki Uniwersytetu Warszawskiego muzeum zawiera różnorodne atrakcje uczące praw fizyki, anatomii i psychologii człowieka i osiągnięć techniki poprzez imersywne eksperymenty. Szczególnie warte uwagi są Teatr Robotyczny (w którym ‘aktorami’ są odpowiednio zaprogramowane roboty), Teatr Wysokich Napięć (w którym przedstawienia animowane są przy pomocy prądu), Planetarium Niebo Kopernika, oraz różnorodne laboratoria (wstęp do których wymaga jednak wcześniejszego zapisania się).

Pałac Kultury i Nauki, do niedawna najwyższy (i bardzo kontrowersyjny) budynek w Polsce, jest siedzibą wielu instytucji – mieszczą się w nim cztery teatry, dwa muzea, kino, uczelnia, Pałac Młodzieży z basenem oraz siedziby Polskiej Akademii Nauk oraz Rady Doskonałości Naukowej. Sam budynek jest jedynym w Polsce drapaczem chmur zbudowanym w typowym dla Ameryki stylu art deco. Co roku w Pałacu odbywają się Międzynarodowe Targi Książki. Z tych też względów Pałac oraz działające w nim instytucje są szczególnie warte odwiedzenia. Interesujący jest również fakt, iż na wysokich kondygnacjach Pałacu gnieżdżą się zagrożone i chronione sokoły wędrowne.
Ostatnie muzeum o którym chcemy opowiedzieć ma charakter najbardziej tradycyjny i poważny. Muzeum Historii Żydów Polskich Polin poświęcone jest tej niegdyś licznej mniejszości narodowej której przedstawiciele wywarli silny wpływ na historię i kulturę Polski. W przeciwieństwie wielu muzeów na świecie Polin nie koncentruje się na Zagładzie, pokazując całokształt historii i kultury Żydów w Polsce od pojawienie się pierwszych kupców z Bliskiego Wschodu jeszcze przed chrystianizacją kraju w X wieku po aktywność współczesnej społeczności żydowskiej naszego kraju. Odwiedzając muzeum przejdziemy spacer po historii – następujące po sobie sale odzwierciedlają wygląd żydowskiego świata w konkretnych epokach – znajdziemy tam reprodukcje kluczowych miejsc, często o charakterze symbolicznym. Jest to muzeum w którym spędzimy dużo czasu, i nie jest to podnoszące na duchu miejsce, lecz jego edukacyjna i artystyczna wartość jest ogromna.
Jakie muzeum w Polsce jest Waszym ulubionym? Podzielcie się wrażeniami w komentarzach! Przeczytajcie też o innych niezwykłych atrakcjach Polski oraz o unikatowych pamiątkach jakie możecie nabyć w różnych miejscach kraju.
« Unikatowe pamiątki z Polski || Najpiękniejsze ogrody w Polsce »2023