Najpiękniejsze ogrody w Polsce

Podczas gdy dzieci uwielbiają atrakcje związane z ich ulubionymi bajkami i miejsca gdzie mogą swobodnie biegać i bawić się, młodzi ludzie kochają nocne życie i opalanie się na plaży, dojrzali turyści nie mogą pozwolić sobie na tak intensywne wakacyjne przeżycia. Po czterdziestce bardziej atrakcyjne stają się miejsca, które możemy zwiedzać po prostu chodząc i rozglądając się dokoła, usiadszy by odpocząć kiedy jest to konieczne. Dla tej formy zwiedzania idealne są publiczne ogrody. Możemy w nich podziwiać dzieła sztuki ogrodniczej, wiekowe i rzadkie okazy roślin, a także architekturę ogrodową. Ponadto publicznie otwarte do zwiedzania ogrody zwykle są dobrze połączone z centrami miast w których się znajdują, a w ich pobliżu znajdziemy toalety, restauracje czy sklepy ogrodnicze w których możemy zakupić dla siebie niektóre rośliny, które zachwyciły nas podczas zwiedzania. Dzisiaj przedstawimy nasze ulubione miejsca!

Arkadia Heleny Radziwiłłowej to uprawiany od końca osiemnastego wieku ogród w stylu angielskim. Jest to styl nastawiony na naturalność form ogrodniczych z zachowaniem pewnego sentymentalizmu i romantyczności, bardzo popularny także i w dzisiejszych ogrodach. Sama Arkadia ma wiele sztucznych ruin zbudowanych na wzór architektury grecko-rzymskiej. Najciekawszą budowlą w ogrodzie jest położona na brzegu jeziora Świątynia Diana, która w przeciwieństwie do innych budynków nie jest ruiną – ten bogato udekorowany domek jest zbiorem antyków księżnej i jest otwarty do zwiedzania.

Zamek Lubomirskich w Łańcucie to również rezydencja otoczona pięknym ogrodem w stylu angielskim, pochodzącym z tego samego okresu co Arkadia. Ten pomnik historii jest ogromną atrakcją – w doskonale utrzymanym pałacu zobaczymy nie tylko jak żyli jego arystokratyczni mieszkańcy, lecz poznamy też historię miasta i regionu, dowiemy się wiele na temat sztuki cerkiewnej, obejrzymy muzeum powozów oraz poznamy historię ratowania Żydów podczas drugiej wojny światowej. Ogród wokół zamku podzielony jest na kilka części – największy park krajobrazowy i mniejsze ogrody specjalistyczne: włoski, bylinowy i różany. Wszystkiemu temu towarzyszą historyczne budynki, z których najbardziej interesujące są oranżeria i ciągle działająca storczykarnia.

Zupełnie inny ogród zobaczymy wokół słynnego pałacu w Wilanowie w Warszawie. Wilanowskiego pałacu nie trzeba nikomu przedstawiać, warto natomiast zatrzymać się nad ogrodem. Stworzony wraz z pałacem, ma on nieco mniej barokowy charakter niż sama budowla, nosząc silne wpływy renesansowych ogrodów włoskich. Szczególnie interesujące są jednak dziewiętnastowieczne dodatki do ogrodu: park angielsko-chiński, ogród różany, ogród przy północnym skrzydle z Gajem Akademosa, ogród wokół oranżerii, czy też romantyczny park angielski. To doskonałe miejsce na odpoczynek po zwiedzaniu cudownego pałacu!

Najpiękniejsze ogrody w Polsce: ogród japoński w parku szczytnickim - autor:
Najpiękniejsze ogrody w Polsce: ogród japoński w parku szczytnickim – autor: Puchatech K.

Arboretum w Bolestraszycach koło Przemyśla oficjalnie powstało niecałe 50 lat temu, chroni jednak znacznie starszy park-ogród przypałacowy. Arboretum zajmuje się ochroną i rozmnażaniem rzadkich, zagrożonych, ginących i chronionych gatunków flory polskiej, w tym tak pięknych gatunków jak szachownica cesarska czy urocza wisienka stepowa, ale znajdziemy w nim również przedstawicieli rodzajów tak egzotycznych jak metasekwoja, miłorząb, cypryśnik czy magnolia. Arboretum posiada również kolekcję tradycyjnych odmian drzew i krzewów owocowych, szczególnie jabłoni, gruszy, czereśni, wiśni i dereni. Ciekawą częścią arboretum jest także ogród zmysłów, przeznaczony dla osób niewidomych.

Park Szczytnicki jest jednym z największych parków Wrocławia, a najciekawszą częścią park jest Ogród Japoński, zasadzony tuż przed pierwszą wojną światową. Park został doszczętnie zniszczony podczas powodzi stulecia z 1997 roku i ponownie otwarty dopiero w 1999, w związku z czym większość roślin i elementów architektury to obiekty młode. Ogród Japoński został odbudowany we współpracy z ogrodnikami japońskimi wedle schematu ogrodów typowych dla tego kraju, niemniej łącząc w sobie elementy wielu japońskich tradycji ogrodniczych. Niektóre elementy architektury również przywieziono z Japonii. Wśród drzew dominują gatunki polskie, lecz powódź przetrwało też kilka okazów japońskich, na przykład perełkowce, platany, miłorzęby czy metasekwoje. Podczas odbudowy w ogrodzie zasadzono więcej drzew i krzewów azjatyckich takich jak styrak, pieris czy azalia. Wrocławski ogród uważany jest za najlepszy ogród japoński w Polsce.

Miejscem nieco oddalonym od popularnych kierunków turystycznych jest Frank-Raj, położony przy drodze krajowej numer 22 we wsi Frank w województwie pomorskim. Ten piękny ogród, założony w 2004 roku, poświęcony jest w dużej mierze roślinom nowym i egzotycznym. Oprócz tego w jego skład wchodzi dwanaście ogrodów historycznych, odwzorowujących ogrodu z różnych miejsc i epok na całym świecie. Na terenie obiektu znajduje się również palmiarnia. Jest to doskonałe miejsce do odwiedzenia, gdy naszym konikiem jest historia ogrodnictwa.

Jaki jest wasz ulubiony ogród czy park w Polsce? Podzielcie się spostrzeżeniami w komentarzach! Przeczytajcie też nasze artykuły o najciekawszych miejscach w Polsce oraz o najlepszych muzeach w naszym kraju.


« || »2024