Nietypowe Zakopane

Zakopane, najwyżej położone miasto w Polsce, jest krajową stolicą wędrówek i wspinaczek górskich, sportów zimowych oraz… kiczowatych pamiątek góralskich tak naprawdę wyprodukowanych w Chinach. Szczerze powiedziawszy, jeśli nie interesuje nas aktywne spędzanie wolnego czasu to powinniśmy zadać sobie pytanie czy w ogóle jest sens jechać do Zakopanego. Niemniej jednak nie możemy dzień w dzień chodzić po górach czy jeździć na nartach! Co zrobić gdy pogoda nie dopisuje? Oto nasze propozycje!

Na słynnych zakopiańskich Krupówkach znajdziemy kilka ciekawych miejsc. Jednym z nich jest nowsza atrakcja, położony w urokliwym budynku Park Iluzji. W środku znajdziemy wiele przedmiotów które wydają się żyć własnym życiem – a to latają, a to starają się wyrwać nam z dłoni gdy je łapiemy, bardzo ciekawą atrakcją jest też makieta Giewontu z generatorem piorunów czy deszcz spadający do góry, a także symulator wiatru halnego. A to tylko na pierwszym piętrze! Bilet normalny kosztuje 35 złotych, a ulgowy 30.

Inną nietypową atrakcją na Krupówkach jest Myszogród, czyli prawdziwe miasto w miniaturze zamieszkałe zgodnie z nazwą przez urocze myszki. Dla maleńkich zwierzątek przygotowano różnorodne mieszkanka – domki na drzewach, pokoje w kredensach, miniaturowe wioski z barami i kościołami, a nawet atrakcje takie jakie działająca miniaturowa kolejka. Miejsce zamieszkują myszy różnych ras o pięknych kolorach, niektóre z nich są nawet długowłose! Jest to z pewnością miejsce do którego warto zabrać dzieci. Bilet normalny kosztuje 17 złotych a ulgowy 14 złotych.

Muzeum Tatrzańskie, ulokowane a jakże na Krupówkach, jest najważniejszym muzeum w Zakopanem oraz jednym z najstarszych muzeów w Polsce. Sam budynek jest bardzo ciekawy, jest to bowiem jeden z zaledwie kilku budynków murowanych w tradycyjnym stylu zakopiańskim. Jest to muzeum o charakterze całościowym, znajdziemy więc tam wystawy przedstawiające minerały, metale i skały typowe dla Tatr, miejscowe rośliny i zwierzęta, ludowe dzieła sztuki i przedmioty codziennego użytku, a także dzieła sztuki inspirowane kulturą góralską. Bilet normalny kosztuje 17 złotych a ulgowy tylko 10.

Nietypowe Zakopane - Muzeum Tatrzańskie.
Nietypowe Zakopane – Muzeum Tatrzańskie. Autor: Krastek

Inną atrakcją dla dzieci i miłośników zwierząt jest Podwodny Świat, zlokalizowany na Uboczu – i to dosłownie, bo ulica na której się znajduje ma nazwę Ubocze. To niewielkie oceanarium wzbogacone jest o narrację prowadzoną przez słuchawki rozdawane przy wejściu, oprowadzającą nas krok po kroku przez kolejne akwaria. Cała wycieczka trwa około 40 minut a bilet wstępu kosztuje 15 do 19 złotych.

Skoro o wodzie mowa, to zaskakującą atrakcją jak na Zakopane jest… aquapark! Tak jest, w Zakopanem możemy nie tylko popływać w miejskim basenie lecz też bawić się w wodzie w sposób kojarzący się nam raczej z ciepłymi krajami! W tym krytym, a tym samym czynnym przez cały rok przybytku możemy zjeżdżać na imponujących zjeżdżalniach lub odprężyć się w saunie czy też jacuzzi. Godzina zabawy kosztuje 25 złotych dla dorosłych, zaś cena biletu ulgowego to 20 złotych.

Ostatnią atrakcją do odwiedzenia której zachęcamy jest Dom Do Góry Nogami. Jest to atrakcja której charakter odzwierciedla nazwa – jest to po prostu drewniany domek w stylu zakopiański nie jako postawiony na czubku dachu. Również we wnętrzu znajdziemy wystrój z meblami przytwierdzonymi do „podłogi”. Nie jest to miejsce w którym spędzimy dużo czasu, ale szczególnie dla dzieci te 10-15 minut będą stanowić wielką frajdę! To urocze miejsce znajdziemy na Alei 3 Maja, zaś bilet wstępu kosztuje 15 do 19 złotych.

Jakie są Wasze ulubione atrakcje w Zakopanem? Podzielcie się nimi w komentarzach! Poczytajcie też nasze artykuły o polskiej kuchni regionalnej oraz nietypowych pamiątkach z różnych miejsc w Polsce. Miłego czytania i zwiedzania!


« || 2023