Dziwne i wyjątkowe miejsca do odwiedzenia w Polsce

Gdy myślimy o unikatowych atrakcjach turystycznych, zwykle kojarzą nam się cuda natury jak wodospad Niagara, historii jak trzy Wielkie Piramidy w Gizie, czy inżynierii jak Wielki Mur Chiński. Co prawda w Polsce znajdziemy zaledwie kilka skarbów tej miary, niemniej jednak nasz kraj może poszczycić się swoim własnym zbiorem wyjątkowych atrakcji, często mało znanych i przez to nie obleganych przez tłumy turystów. O nich właśnie chcielibyśmy napisać w tym artykule, na sam koniec zostawiając atrakcje szeroko znane, lecz których unikatowość nie jest elementem wiedzy powszechnej. Zapraszamy do czytania!

Straszna architektura

W Polsce znajdziemy kilka miejsc dla wielbicieli osobliwości. Jedną z najbardziej znanych z nich jest kaplica czaszek w Czeremnej, dzielnicy miasta Kudowa-Zdrój na Dolnym Śląsku. Jest to mała kaplica znajdująca się na terenie parafii świętego Bartłomieja Apostoła, około kilometra na północ od centrum miasta, i posiada zabudowę w stylu barokowym. Kaplica jest jedynym w naszym kraju ossuarium – miejscem, którego wnętrze i dekoracje zbudowane są z ludzkich kości.

Ossuarium zamontowano w kaplicy na długo po zbudowaniu jej samej. Pod koniec osiemnastego wieku ze względu na zapełnienie się cmentarza proboszcz parafii zdecydował się na ekshumację starych grobów, inspirację do stworzenia ossuarium zaś stanowiła wizyta proboszcza w rzymskich katakumbach kila lat wcześniej. Budowa ossuarium trwała do 1804 roku, a zarówno proboszcz jak i grabarz po śmierci stali się częścią wystroju kaplicy.

Kaplicę można zwiedzać jedynie z przewodnikiem, w grupkach po około 10 osób. Na miejscu dowiesz się, kiedy będziesz mógł wejść. Samo zwiedzanie trwa około 20 minut.

Kaplica czaszek w Czeremnej
Kaplica czaszek w Czeremnej – autor: Merlin

Inną formą nietypowych atrakcji turystycznych w Polsce jest tak zwana krzywa architektura. Jest to zbiór budowli, które wyglądają na przekrzywione lub wręcz roztopione, zrobione tak świadomie lub przez błędy w planowaniu. Znajdziemy je w kilku miejscach w naszym kraju. Krzywy Domek w Sopocie jest częścią centrum handlowego Rezydent, znajdującego się na ulicy Bohaterów Monte Cassino 53. Tą osobliwą budowlę ukończono w 2004 roku. Ze średniowiecza pochodzi natomiast krzywa wieża w Ząbkowicach Śląskich na Dolnym Śląsku. Wieża ma 34 metry wysokości, a jej odchylenie od pionu wynosi ponad dwa metry. Na szczyt wieży wiedzie 139 schodów, a można ją zwiedzać codziennie od 9:30 do 17:30.

Nie tylko budowle mogą być krzywe – w powiecie gryfińskim w województwie zachodnio-pomorskim możemy odwiedzić rezerwat przyrody Krzywy Las. Zobaczymy tam kilkadziesiąt wygiętych do ziemi sosen, pod kątem ok. 90° od ok. 20 cm nad ziemią, a krzywizna u niektórych dochodzi do wysokości 3 m. Nie wiadomo na pewno dlaczego drzewa przybrały taki a nie inny kształt, jest to jednak na pewno dzieło człowieka – może były tak uformowane by uzyskać drewno do specjalnych celów, być może zaś to dzieło przypadku. Na Wikipedii podana jest hipoteza profesora Kremera, zgodnie z którą „powodem niespotykanego wykrzywienia pni było ścięcie drzewek w wieku od 6 do 10 lat z przeznaczeniem ich na bożonarodzeniowe drzewka. Ponieważ drzewkom celowo zostawiono ostatnią dolną gałąź rosła ona dalej dążąc do pionu i z czasem przybrała charakterystyczny wykrzywiony kształt”.

Krzywy las w powiecie gryfińskim
Krzywy las w powiecie gryfińskim – autor: Kengi

Osobliwe muzea i kolekcje

Muzeum Mydła i Historii Brudu zlokalizowane jest na ulicy Długiej 13-17 w Bydgoszczy. Jest to muzeum poświęcone historii i produkcji mydła, a zarazem higieny ogółem. Przedstawione zostały tam metody dbania o czystość i pozbywania się nieczystości od starożytności po czasy współczesne. Jak opisuje to strona muzeum na Wikipedii, „w muzeum można zobaczyć m.in. średniowieczną łaźnię, XIX-wieczny pokój kąpielowy, urządzenia służące do mycia i kąpieli (m.in. pierwszą przenośną ubikację czy pierwowzór prysznica), żeliwne wanny z XIX wieku, szczotki z końskiego włosia do szorowania ciała, maglownice, pralki, suszarki oraz bogatą kolekcję mydeł z różnych zakątków świata i Europy i form do ich produkcji. Dostępne są również dokumenty dotyczące metod i rytuałów higienicznych oraz przedwojenne reklamy środków czystości. Eksponatów można dotknąć, powąchać, a niektóre nawet kupić.”Dodatkową atrakcją tego wyjątkowego na skalę europejską miejsca jest możliwość wykonania własnego mydła, z użyciem dowolnie wybranych soli i dodatków.

Muzeum Mydła i Historii Brudu
Muzeum Mydła i Historii Brudu – autor: Pit1233

(Jako ciekawostkę powiązaną z tematyką higieny dodajmy, iż na zamku w Gniewie znajdziemy jeden z najlepiej zachowanych wychodków zamkowych w Europie, oryginalnie wychodzący do nieistniejącej obecnie fosy zamkowej.)

Cuda natury

I tutaj dochodzimy do obiecanej wielkiej i znanej atrakcji, zanim jednak ją opiszemy pora na jedną z naszych ulubionych perełek natury polskiej – u podnóży wzgórza Wielka Kopa w Rudawach Janowickich w województwie dolnośląskim znajdziemy Kolorowe Jeziorka. Jeziorka powstały w zagłębieniach pozostałych po nieczynnej kopalni pirytu, a ich nietypowe kolory są efektem dużej zawartości różnych metali i minerałów w glebie na której się tworzą. Wspinając się na szczyt Wielkiej Kopy zielonym szlakiem, po kolei będziemy natykać się na Żółte Jeziorko (czasowo wysychające), Purpurowe Jeziorko (w pobliżu którego znajduje się jeszcze jeden malutki staw), Błękitne Jeziorko i Zielone Jeziorko (malutkie i często wysychające).

Ostatnie wyjątkowe miejsce do odwiedzenia znają wszyscy – to Puszcza Białowieska. To Polsko-Białoruskie Miejsce Światowego Dziedzictwa UNESCO jest puszczą reliktową – jedynym lasem który pozostał nietknięty z wielkiej puszczy pokrywającej w starożytności większość Niziny Europejskiej od Pirenejów na południowym zachodzie po Ural na północnym zachodzie. Odwiedzając Puszczę Białowieską, będziecie mogli zobaczyć las takim, jakim widzieli go pierwsi ludzie zamieszkujący teren dzisiejszej Polski. Puszczę pokrywają lasy mieszane z dominacją świerku, sosny i brzozy, czyli niby takie jak wszędzie w Polsce ale jakże inne – średnio co trzecie drzewo ma ponad 70 lat!

Puszcza Białowieska
Puszcza Białowieska – autor: Nemo5576

Najbardziej jednak Puszcza Białowieska jest znana ze swoich zwierząt. Symbolem Puszczy jest żubr, którego dzika populacja jest największa na świecie właśnie tam. Oprócz tego puszczę zamieszkują też inne rzadkie gatunki: łosie, wilki, rysie, wydra, bóbr, zając bielak, bocian czarny, jarząbek, głuszec i żółw błotny. Co więcej, na terenie puszczy żyją oswojone koniki polskie, potomkowie tarpanów (dzikich koni leśnych) i wiejskich koni – przyjazne lecz żyjące na wolności.

Jakie są wasze ulubione atrakcje w Polsce? Podzielcie się nimi w komentarzach! Przeczytajcie też nasze artykuły dotyczące podróżowania po Polsce z psem, polskiej kuchni regionalnej oraz unikatowych świąt i celebracji w Polsce.


« || »2024