Roztocze – atrakcje i co warto zobaczyć?

Roztocze to zdecydowanie nie najpopularniejszy region Polski, jeśli chodzi o turystykę. I chodzi mi o zainteresowanie turystów, a nie atrakcje czekające na miejscu – żeby była jasność. Akurat Roztocze jest jedną z bardziej urokliwych krain w granicach Polski, gdzie największe wrażenie robi właśnie dzika przyroda oraz spokój. Może więc dobrze, że ta część naszego kraju nie jest zadeptywana jak Tatry czy wybrzeże Pomorza Zachodniego latem.

Dlaczego warto przyjechać na Roztocze?

Roztocze oddziela Wyżynę Lubelską i Wyżynę Wołyńską od Kotliny Sandomierskiej i Kotliny Naddniestrzańskiej. Rozciąga się od Kraśnika, aż do Lwowa i kryje w sobie sporo zabytków oraz parków przyrody. To właśnie na tym terenie został utworzony Roztoczański Park Narodowy, rezerwaty: Czartowe Pole, Piekiełko, Nad Tanwią czy Sołokija oraz inne Parki Krajobrazowe np.Lasy Janowskie.

Oto mapa Roztocza:

Roztocze jest idealnym miejscem, by uciec przed zgiełkiem wielkich miast oraz tłumem turystów. Tu każdy może zaszyć się w wybranym zakątku i ograniczyć kontakt z ludźmi do minimum jednocześnie zwiększając swoje obcowanie z przyrodą. Gęste lasy, cisza i spokój to jedne z większych zalet tego terenu. Dołożyć do tego trzeba jeszcze czyste powietrze, które nie jest skalane żadnym ciężkim przemysłem. Zatem Roztocze jest idealnym miejscem na życiowy reset.

Jakie atrakcje czekają na nas na Roztoczu?

Zaczynamy od Roztoczańskiego Parku Narodowego, który chroni najcenniejsze obszary tego regionu. Ma prawie osiem i pół tysiąca hektarów, z czego 95% to lasy! Chroni zarówno florę, jak i występującą tu faunę. Na terenie parku około 10 % stanowią tereny objęte ścisłą ochroną. Miejsce to kryje w sobie także dawne dzieje, pamiętające jeszcze wojennych partyzantów i powstańców. Do dziś istnieje tu hodowla koników polskich, można też spotkać liczne gatunki ptaków oraz gadów i owadów.

Kolejnym interesującym miejscem na Roztoczu jest Krasnobród. Miejscowość która zyskuje z roku na rok coraz większe znaczenie wypoczynkowe. Można tu plażować, korzystać z pobliskich wypożyczalni sprzętu wodnego czy też nowo utworzonego kompleksu z basenami. Jeśli chodzi o zwiedzanie, to warto zobaczyć sanktuarium maryjne z XVII wieku lub w nieco oddalonej Hrebennem, cerkiew św. Mikołaja.

Roztocze - Krasnobród.
Roztocze – Krasnobród.Autor: Tomasz Zugaj.

Szczebrzeszyn to miejscowość głównie znana z wiersza Jana Brzechwy, która istnieje na prawdę. Mało tego może pochwalić się wielokulturowymi zabytkami. Wśród nich można wymienić cerkiew z XVI wieku, renesansową synagogę, kościół św. Katarzyny i św. Mikołaja oraz kaplicę św. Leonarda.

Z kolei najlepszą bazą wypadową do zwiedzania Roztocza będzie Tomaszów Lubelski. Położony jest w samym sercu tej pięknej krainy, skąd można wyruszać na jednodniowe wycieczki. Baza noclegowa jest tu rozbudowana, w szczególności jeśli ktoś lubi agroturystykę. Natomiast liczne restauracje i zajazdy, zapewnią infrastrukturę gastronomiczną. Warto tu wejść do Muzeum Regionalnego im. Janusza Petera czy zobaczyć cmentarz żydowski. Dla niektórych ciekawym obiektem będzie także Izba Pamięci Terroru Komunistycznego.

Jakie są Wasze ulubione atrakcje Roztocza? Podzielcie się wrażeniami i doświadczeniami w komentarzach! Przeczytajcie też inne nasze artykuły, na przykład o nietypowych atrakcjach Polski, najciekawszych muzeach w Polsce albo o podróżowaniu z psem po Polsce.


|| »2023