Atrakcje na Szlaku Piastowskim, na trasie z Mogilna do Gniezna

Dziś zajmiemy się popularnym Szlakiem Piastowskim, czyli turystyczną trasą przebiegającą przez Wielkopolskę oraz województwo kujawsko-pomorskie. Zwiedzanie jej jest jedną z najczęściej wybieranych wycieczek, dla szkół podstawowych i ponadpodstawowych szczególnie w tych dwóch regionach. Praktycznie każdy mieszkaniec Wielkopolski i województwa kujawsko-pomorskiego, choć raz w młodości przebył Szlak Piastowski.

Długość tej trasy jest spora, jednak my chcemy się zająć dość ciekawym jej fragmentem. Jest nim odcinek Szlaku Piastowskiego prowadzący z Mogilna przez Trzemeszno, Niechanowo aż do Gniezna. To właśnie w tym ostatnim mieście, łączy się on z równie ciekawą Wielkopolską Drogą św Jakuba. Ona z kolei jest częścią sieci szlaków pielgrzymkowych w Europie, prowadzących do grobu świętego Jakuba, położonego w Hiszpanii (Santiago de Compostela).

Droga św Jakuba ma długość prawie 235 kilometrów i wiedzie z Gniezna, przez Poznań, aż do Głogowa, gdzie łączy się z kolejnym (dolnośląskim) etapem  tej trasy. Jej oznakowaniem jest biała muszla z czerwonym krzyżem, umieszczona na niebieskim tle. Tego typu znaki można odnaleźć po drodze, zwiedzając kolejne obiekty na trasie.

Oba szlaki – zarówno Piastowski, jaki i Droga św. Jakuba są równie interesujące i warte zwiedzenia. Jednak dziś na tapecie będzie odcinek Szlaku Piastowskiego, który jest równie mocno obsadzony ciekawymi zabytkami i atrakcjami.

Jak przebiega Szlak Piastowski, na trasie od Mogilna do Gniezna oraz najciekawsze jego zabytki

Interesujący nas fragment Szlaku Piastowskiego, rozpoczyna się przy kościele farnym, pod wezwaniem Św. Jakuba Starszego, w Mogilnie. Jest to obiekt sakralny wybudowany w stylu gotyckim z 1511 roku. Kościół jest jednonawowy, w którego wnętrzu można zobaczyć cztery gotyckie portale oraz dwa rokokowe, boczne ołtarze.

W pobliżu kościoła św. Jakuba Starszego, mieści się również kompleks klasztorny Benedyktynów, położony nad Jeziorem Mogileńskim. W jego skład wchodzi kościół św. Jana Ewangelisty oraz zabudowania klasztorne. Całość została najprawdopodobniej ufundowana przez Kazimierza Odnowiciela, księcia z dynastii Piastów.

Atrakcje Szlaku Piastowskiego -Mogilno klasztor benedyktyński
Atrakcje Szlaku Piastowskiego -Mogilno klasztor benedyktyński

Dalej nasz szlak prowadzi brzegiem jeziora, obok cmentarza, na którym znajduje się pomnik ks. Piotra Wawrzyniaka. Kolejna miejscowością na trasie jest Gozdawa, z której prowadzi droga św. Wojciecha do miejscowości Duszna. To właśnie w niej można zobaczyć kościół św. Doroty i zabytkową XIX wieczną kuźnię. Następnie szlak prowadzi przez Folusz do Niewolna i dalej do Trzemeszna.

W Trzemesznie trasa wiedzie przez rynek, na którym przechodzimy obok pomnika Jana Kilińskiego, i dalej na Plac Michała Kosmowskiego. W mieście warto zajrzeć do bazyliki Wniebowzięcia NMP, a także do dawnego Alumnatu. Kolejną miejscowością na szlaku jest Witkowo, dalej na swojej drodze mijamy leśniczówkę Krzyżówka, miejscowość Trzuskołoń, aż do Niechanowa.

Zabytki na Szlaku Piastowskim -Trzemeszno bazylika NMP
Zabytki na Szlaku Piastowskim -Trzemeszno bazylika NMP

W Niechanowie warto się zatrzymać i zwiedzić drewniany kościół św. Jakuba Starszego, pochodzący z XVIII wieku. Część murowaną dobudowano na początku XX wieku. Wewnątrz warto zwrócić uwagę na baptysterium w kształcie „ Rajskiego Ogrodu” oraz obraz św. Jakuba Starszego i relikwie św. Maksyma. Końcowy odcinek tego fragmentu Szlaku Piastowskiego prowadzi przez wieś Goczałkowo, wprost do Gniezna, na Wzgórze Lecha.


« || »2022