Unikatowe pamiątki z Polski

Na hasło „pamiątki” od razu pojawiają nam się przed oczami wizje straganów wyładowanych tandetnymi produktami wytworzonymi w Chinach. I od takich pamiątek należy trzymać się z daleka! Jak wybrać pamiątki, które nie tylko będą nam przypominały o wizycie w danym miejscu lecz także będą autentyczne, estetyczne i użyteczne? O takich produktach piszemy w niniejszym artykule. Zapraszamy do czytania!

Ceramika i porcelana

Odwiedzając Wrocław warto poszukać ceramiki bolesławieckiej, od stuleci wytwarzanej w mieście oddalonym około 120 kilometrów na zachód od Wrocławia. Jest to ceramika o nieco ciężkim, zaokrąglonym kształcie, z charakterystycznymi granatowymi wzorami na białym tle. Zwłaszcza w dziewiętnastym wieku bolesławiecka ceramika cieszyła się wysoką renomą na terenie współczesnej Polski, a jej wykorzystanie da posiłkowi historyczny urok.

Wyjątkowe pamiątki z Polski
Wyjątkowe pamiątki z Polski – ceramika bolesławiecka. Autor: 4028mdk09.

Dolny Śląsk jest również dobrym miejscem do kupienia porcelany. W Polsce porcelana wytwarzana jest w Wałbrzychu, Jaworzynie Śląskiej, Katowicach oraz w dalej na wschodzie położonej Boguchwale. Porcelana wałbrzyska „Książ” cechuje się delikatnością i subtelnością pod względem zarówno kształtu jak i koloru. Wzorowana jest na porcelanie austro-węgierskiej z początku ubiegłego wieku, w związku z czym będzie doskonała na podwieczorek w stylu wiedeńskim. Porcelana jaworzyńska „Karolina” ma bardziej nowoczesny wygląd, zachowujący jednak równowagę między eksperymentowaniem a tradycją. Porcelana bogucicka (śląska) to produkty zarówno tradycyjne jak i nowoczesne. Z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie!

Piękno bursztynu i tradycyjnej sztuki

Bałtycki bursztyn to pozostałość bogatych lasów tropikalnych porastających teren Polski między 65 a 33 milionów lat temu. Ta skamieniała żywica niesie w sobie unikatowe piękno i nie bez przesady nazywana była przez dawnych poetów światłem zamkniętym w kamieniu. Bursztynu możesz samodzielnie szukać na bałtyckich plażach, natomiast w sklepach jubilerskich i na straganach w pobliżu wybrzeży możesz nabyć różnorodną biżuterię wykonaną z tego cennego materiału.

Sprawdźcie także nas przewodnik po regionalnej kuchni polskiej by dowiedzieć się, jakich potraw gdzie spróbować!

Nieco zapomnianą sztuką ludową w Polsce są wycinanki, które jako ozdobę okien wprowadzono po raz pierwszy w Warszawie i okolicach w dziewiętnastym wieku. Przed świętami Bożego Narodzenia, Wielkiej Nocy, żydowskiego święta Szawuot, przed ważnymi uroczystościami rodzinnymi, ściany oraz belki stropowe zdobiono kolorowymi wycinankami. Pełniły one funkcję zdobniczą. Obecnie wycinanki znajdziemy w ludowej sztuce regionu. Udając się do mniejszych miast możemy podziwiać zbiory tradycyjnych wycinanek i kupić obramowane wycinanki wedle słynnych wzorców.

Niezwykłe pamiątki z Polski
Niezwykłe pamiątki z Polski – tradycyjny wystrój chaty kurpiowskiej. Autor: robrobx.

Wyjątkowe alkohole

Alkohol kupimy w Polsce wszędzie, ale pewne autentyczne wyroby znajdziemy tylko u konkretnych producentów. Witając w okolicach Zielonej Góry lub Kazimierza Dolnego warto zakupić butelkę regionalnego wina z winorośli uprawianych w tych miastach. Polecamy zwłaszcza wizytę podczas zielonogórskiego święta wina! W Lublinie firma Benedetto aka Produkty Benedyktyńskie ma w ofercie znakomite wina owocowe, zaś winnica Jantoń w Wymysłowie Francuskim (łódzkie) oprócz win ma w ofercie także aronice. Warto również oglądać się za regionalnymi nalewkami, miodami pitnymi, dżemami, konfiturami i innymi tradycyjnymi przetworami.

Jakie interesujące lokalne pamiątki znacie? Podzielcie się nimi w komentarzach! Przeczytajcie także o podróżowaniu o Polsce ze zwierzętami i najlepszych świętach lokalnych w Polsce.


« || »2023