Wakacje z psem w Polsce

W ostatnich latach coraz bardziej popularne staje się podróżowanie wraz z naszymi pupilami, najczęściej psami. Oczywiście nie możesz po prostu wziąć ze sobą pupila i pojechać gdziekolwiek. W tym artykule zamierzamy opisać, jakie przygotowania należy poczynić zanim zabierzemy ukochanego zwierzaka z nami na wakacje. Zapraszamy do czytania!

Podstawy podróży z psem

Zanim zdecydujemy się zabrać naszego psa na wakacje, musimy uświadomić sobie iż psy niektórych ras nie są w ogóle wpuszczane do żadnych hoteli, niezależnie od innych czynników. Są to przede wszystkim psy ras ustawowo uznanych za agresywne: pitbulle, buldogi amerykańskie, dogi argentyński, tosa inu, rottweillery, owczarki kaukaskie, psy moskiewskie stróżujące, akbasze, karabasze, psy kanaryjskie, psy z Majorki i ich mieszańce. Z takimi psami niestety nie znajdziemy noclegu nigdzie. Co więcej, wiele miejsc nie przyjmuje psów ras olbrzymich ogólnie, gdyż nawet łagodne zwierzęta mogą narobić wiele szkód ze względu na swoją siłę. Co więcej, z powodu uprzedzeń również mniejsze terriery typu bull mogą budzić strach w hotelach. Przed wybraniem noclegu należy więc upewnić się, czy nasz dog duński albo staffik będzie mile widziany.

Wakacje z psem
Wakacje z psem – zdjęcie Per Harald Olsen.

Ponadto musimy mieć ze sobą książeczkę zdrowia psa z dowodem ważnego szczepienia przeciwko wściekliźnie. Niektóre hotele wymagają pełnej karty szczepień, więc warto zaszczepić i odrobaczyć psa z wyprzedzeniem! Ponadto, chociaż nie jest to wymagane, dobrze jest psa zaczipować przed wyjazdem na wypadek gdyby się zgubił. No i oczywiście musimy wziąć ze sobą miski na karmę i wodę, samą karmę, smycz, kaganiec i ewentualne leki jakie nas pies przyjmuje.

Jak znaleźć miejsca przyjazne zwierzętom?

Jak wiadomo, nie wszystkie miejsca zakwaterowania wpuszczają turystów ze zwierzętami. W internecie znajdziemy kilka wyszukiwarek dostosowanych specjalnie dla właścicieli psów planujących urlop z pupilami. Na stronie Pies na Urlopie możemy wyszukiwać całą gamę usług turystycznych przyjaznych zwierzętom, takich jak usługi gastronomiczne, kąpieliska, miejsca spacerowe, sklepy i inne miejsca. Co więcej możemy też określić wielkość zwierzaka, liczbę pupili, a także zobaczyć, czy dane miejsca przyjmują koty. O kotach mówiąc, gdzie możemy udać się z naszym mruczącym przyjacielem?

Wakacje z kotem

Przygotowując się do wakacji z kotem, najpierw powinniśmy przygotować samego kota. Aby kota można było wziąć na wakacje, musi być on przyzwyczajony do podróżowania w kocim kontenerku czy też kociej torbie, nie bać się jazdy w samochodzie (podróżowanie innymi środkami komunikacji może być dla kota bardzo stresujące ze względu na multum bodźców zmysłowych i obcych ludzi), być przyzwyczajonym do korzystania z kociej kuwety. Przede wszystkim jednak należy zastanowić się, co będzie lepszym rozwiązaniem dla naszego zwierzaka. Koty lubią rutynę i znane miejsca, dlatego też zwłaszcza jeśli są zwierzętami niewychodzącymi wakacyjny wyjazd może przysporzyć im tylko stresu.

Wakacje z kotem - jak przygotować naszego kota do podróży? Zdjęcie Von.grzanka.
Wakacje z kotem – jak przygotować naszego kota do podróży? Zdjęcie Von.grzanka.

Czasami jednak nie mamy z kim kota zostawić na kilka dni. Wówczas rozwiązaniem może być hotel dla zwierząt – tego typu miejsca znajdziemy na przykład tutaj. Jeśli natomiast nasz zwierzak dobrze znosi podróże i ciekawią go nowe miejsca, możemy go zabrać ze sobą. Potrzebujemy wówczas transporterka lub torby dla kota, kuwety oraz żwirku na wymianę, miseczek na karmę i wodę, samej karmy oraz ewentualnych leków przyjmowanych przez kota.

Podróżowaliście kiedyś z psem lub kotem? Jeśli tak, podzielcie się spostrzeżeniami w komentarzach! Przeczytajcie też nasze artykuły dotyczące polskiej kuchni regionalnej, niezwykłych atrakcji turystycznych Polski oraz najciekawszych świąt i wydarzeń wartych udziału w Polsce!


« || »2023